Договір довічного утримання, укладення та правові аспекти

Договір довічного утримання, укладення та правові аспекти

Договір довічного утримання, укладення та правові аспекти.

Непоодинокими є випадки, коли самотні люди похилого віку, які не спроможні самі забезпечувати власні потреби, змушені звертатися за допомогою до сторонніх осіб. Цими особами можуть бути далекі родичі, сусіди чи просто знайомі. В обмін за надану допомогу та догляд, пенсіонери ладні відмовитися від свого будинку, квартири чи іншого майна.

Така ситуація є досить поширеною та на практиці врегульовується шляхом укладення договору довічного утримання (догляду).

Договір довічного утримання – домовленість двох сторін, за якою одна сторона передає у власність другій стороні житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та доглядом довічно.

Сторони договору.

Відчужувач - особа, яка потребує догляду та передає своє майно у власність іншій особі. Відчужувачем може бути фізична особа незалежно від віку та стану здоров’я.

Договір довічного утримання може бути укладений відчужувачем на користь третьої особи. У такому разі набувач зобов’язаний виконати свій обов’язок щодо догляду (утримання) на користь третьої особи, вказаної в договорі (доглядати за особою, що вказана у договорі).

Набувач - особа, яка зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно та набуває у власність передане їй майно. Набувачем може бути повнолітня дієздатна фізична особа фізична (кілька фізичних осіб) або юридична особа.

Якщо набувачами є кілька фізичних осіб, вони стають співвласниками майна, переданого їм за договором довічного утримання (догляду), на праві спільної сумісної власності.

Якщо набувачами є кілька фізичних осіб, їх обов'язок перед відчужувачем є солідарним.

Різновиди майна, що передаються за договором.

  • Житловий будинок або його частина.
  • Квартира або її частина.
  • Інше нерухоме майно ( гараж, дача, земельна ділянка, садовий будинок тощо).
  • Рухоме майно, що має значну цінність (його вартість не визначена за законом, тому це може бути автомобіль, коштовності тощо).

Набувач та відчужувач можуть домовитися про заміну речі, яка була передана за договором довічного утримання, на іншу річ.

            Форма договору.

Договір довічного утримання укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Якщо предметом договору є нерухомість, то такий договір підлягає обов’язковій державній реєстрації.

Відповідно до ст. 749 ЦК України, з урахуванням ч. 4 с. 334 ЦК України, право власності на житло переходить від відчужувача до набувача в момент державної реєстрації договору довічного утримання.

З моменту державної реєстрації договору довічного утримання відчужувач (особа, яка потребує утримання) перестає бути власником будинку, квартири.

Отже, у разі укладення договору ВІДЧУЖУВАЧ (пенсіонер) втрачає можливість розпоряджатись своїм житлом (продавати, дарувати т.п.), так як більше не є його власником.

Набувач за таким договором обмежений у праві розпорядження житлом до моменту смерті відчужувача.

Набувач НЕ має права до смерті відчужувача продавати, дарувати, міняти майно, передане за договором довічного утримання (догляду), укладати щодо нього договір застави, передавати його у власність іншій особі на підставі іншого правочину.

На майно, передане набувачу за договором довічного утримання, не може бути звернене стягнення протягом життя відчужувача.

Втрата (знищення), пошкодження майна, яке було передане набувачеві, не є підставою для припинення чи зменшення обсягу його обов'язків перед відчужувачем.

Обовязки набувача за договором.

У договорі довічного утримання можуть бути визначені всі види матеріального забезпечення (може бути вказана конкретна щомісячна грошова сума), а також усі види догляду (опікування), якими набувач має забезпечувати відчужувача.

Набувач зобов'язаний у разі смерті відчужувача поховати його, навіть якщо це не було передбачено договором довічного утримання (догляду).

Припинення дії договору.

1. Договір довічного утримання (догляду) може бути розірваний за рішенням суду.

2. Договір довічного утримання (догляду) припиняється зі смертю відчужувача.

Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03656) 8-40-05, 098-905-58-11, з понеділка по п’ятницю з 9.00 год. до 18.00 год., оскільки на період запровадження карантину з метою протидії поширенню коронавірусу COVID-19 в Україні прийом громадян здійснюється в телефонному режимі або шляхом надсилання звернення на електронну адресу: rivnenske@legalaid.rv.ua.

Також повідомляємо, що Ви маєте можливість отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним телефоном 0 800 213 103, або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.