Поновлення батьківських прав, процедура та підстави

Поновлення батьківських прав, процедура та підстави

Поновлення батьківських прав, процедура та підстави

Чи можливо поновити батьківські права?

Так, відповідно до ч. 1 ст. 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Так як позбавлення батьківських прав можливе виключно в судовому порядку, то й їх поновлення відбувається за аналогічною судовою процедурою.

Коли поновити батьківські права неможливо?

Поновлення батьківських прав неможливе, якщо дитина була усиновлена і усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом.

Поновлення батьківських прав неможливе, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла ПОВНОЛІТТЯ.

Хто може звернутися до суду?

Пунктом 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» визначено, що особам, позбавленим батьківських прав, надано право звернутися до суду з позовом про їх поновлення.

Отже, позовна заява про поновлення батьківських прав може бути подана до суду виключно батьком чи матір'ю, які були позбавленні батьківських прав.

На законодавчому рівні не визначено конкретного строку, який має сплинути після позбавлення особи батьківських прав, щоб мати змогу їх поновити в судовому порядку. Звернення до суду можливе через місяць, декілька місяців, рік і т.п. після позбавлення матері/батька батьківських прав.

Розглядаючи такі справи, суди зобов`язані перевіряти, наскільки змінилися поведінка особи та обставини, що були підставою для позбавлення її батьківських прав.

При вирішенні питання про поновлення батьківських прав одного з батьків суд бере до уваги думку другого з них та інших осіб, із якими проживає дитина, враховує її інтереси, а також думку дитини, якщо вона її може висловити.

Обставинами, які враховуються судом у даній категорії справ є:

  • покращення матеріального стану позивача (офіційне працевлаштування, наявність постійного доходу);
  • покращення житлових умов (придбання житлового будинку, квартири чи наявність офіційно орендованого житла);
  • позитивна характеристика по місцю проживання, роботи;
  • позбавлення алкогольної чи наркотичної залежності (проходження лікування);
  • відновлення спілкування з дитиною;
  • зміна способу життя, створення сім'ї чи відновлення стосунків з біологічним батьком/матір'ю дитини;
  • здатність та бажання виконувати свої батьківські обов`язки по вихованню та утриманню дитини;
  • критичне ставлення позивача до своєї поведінки в минулому.

Отже, ключовим є відсутність на день звернення до суду підстав, які були причиною позбавлення батька/матері батьківських прав.

Відповідно до ч.7 ст. 169 СК України у разі ВІДМОВИ в позові про поновлення батьківських прав повторне звернення із позовом про поновлення батьківських прав можливе лише після спливу одного року з часу набрання чинності рішенням суду про таку відмову.

Частиною 4 ст.19 СК України визначено, що при розгляді судом спорів щодо поновлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування.

Відповідно до ч.5 ст.19 СК України орган опіки і піклування подає до суду ПИСЬМОВИЙ ВИСНОВОК щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів: (03656) 8-40-05, 098-905-58-11, з понеділка по п’ятницю з 9.00 год. до 18.00 год., оскільки на період запровадження карантину з метою протидії поширенню коронавірусу COVID-19 в Україні прийом громадян здійснюється в телефонному режимі або шляхом надсилання звернення на електронну адресу: rivnenske@legalaid.rv.ua.

Також повідомляємо, що Ви маєте можливість отримати правову консультацію, звернувшись до Єдиного контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за безкоштовним телефоном 0 800 213 103, або інформаційно-довідкової системи консультацій за посиланням: https://wiki.legalaid.gov.ua.